Правильний догляд за фіалкою в домашніх умовах

gl-18

 

Сенполія або фіалка – одна з улюблених кімнатних рослин. Первинний ареал проживання – субтропічна Африка. Вирощування фіалок має відбуватися в аналогічних умовах, щоб побачити красиве суцвіття.

 

Професійні флористи стверджують, що відтворити ідеальне середовище можна, але початківці квітникарі губляться. Примхлива квітка вимагає спеціальну температуру, вологість. Отже, все про тропічному рослині.

 

Необхідні умови проживання для фіалки

 

Щоб квітка прижилася, дала гарну розетку і відчувала себе добре, потрібно подбати про наступні складові:

 

 Світло

 

Рослині необхідні сонячні промені, але не прямі – агресивні. Інакше листочки отримають опік, що відіб’ється на їх фактурі. Вибираючи місце, де поставити горщик, орієнтуйтеся на північно – східні вікна. Якщо розміщуєте квітку в західній стороні, тоді зробіть затемнення на вікні. Це можуть бути фіранки, жалюзі або плісе, або, в крайньому випадку, москітна сітка. По розташуванню листя можна дізнатися чи достатньо світла отримує рослина. Якщо розетка витягнута, черешки якби тягнуться вгору – сонечка їм не вистачає.

2-1-1

У зимовий період, коли недостатньо денного світла, виручають люмінесцентні лампи. Бажано придбати лампи двох типів світіння – блакитну і жовту. Можна спорудити спеціальний стелаж, де фіалка буде купатися в штучних променях. За часом їй потрібно 10-12 годин.

 

 Вологість

 

Вологість в приміщенні повинна бути не менше 50%. Не ставте горщик біля батареї-радіатора. Хороший вихід – покласти поруч змочений у воді рушник або розставити гуртки з водою. Якщо повітря в кімнаті дуже сухе – розпорошите рідину над квіткою за допомогою пульверизатора. Недолік вологи обов’язково відіб’ється на зовнішньому вигляді фіалки – листя пожовтіють.

 

 Полив

 

 •  Фіалки потребують помірного поливу, приблизно один раз в два-три дні. На дні горщика має бути отвір для відведення зайвої вологи.
 •  Вода повинна бути відстояною, якщо полив проводиться водопровідною водою. В ідеалі потрібно використовувати лійку з тонким носиком. Це важливо, щоб при поливі не попасти на листя і не залити їх, так як це може призвести до гниття. Від води ворсинки, що знаходяться на листової пластині склеюються і забиваються пилом, набувають коричневий відтінок, що псує зовнішній вигляд квітки.
 •  Поливайте фіалку водою кімнатної температури. Якщо вона буде гарячою або дуже холодною – ви побачите плями на квітах. Віддавайте перевагу водоутримуючому грунту, який продається в квіткових магазинах. Або можна зробити його самостійно, але доповнити спеціальними компонентами.
 •  Інший спосіб – миття під краном. Це радикальний спосіб, зазвичай його використовують перед квітковими виставками. Після прийняття такого душа, листя потрібно ретельно висушити.

 

 Грунт

 

На думку квітникарів, магазинний грунт досить легкий і погано пропускає вологу, тому для квітки краще підготувати землю самостійно. Найпростіший варіант – змішати в рівних пропорціях садову землю і пісок, попередньо продезінфікувати методом прожарювання в духовці. Ідеальний грунт для фіалок – пухкий, поживний і повітропроникливий. Поживний шар – це перегній, біогумус, компост. Для кращого пропускання кисню підійде мох сфагнум, торф’яні брикети. Як розпушувач додається вермикуліт або перліт. Вони прекрасно утримують вологу.

 

 Очищення листя від пилу

pyl-na-fialke

Для цього краще використовувати художній пензлик з м’яким ворсом. Акуратно проводите пензликом по листочкам не різкими рухами. Також це можна зробити сухою серветкою. Головне – не пошкодити структуру листочка і ворсинки. Ще один зручний засіб для чищення квітки – стиснене повітря, яке використовують для оргтехніки.

 

Зняття сухого листя і квітів

 

Засохле листя і квітконоси потрібно видаляти. Якщо видно, що якийсь листочок почав в’янути, втрачати тургор і темніти, то можна не чекати його повного занепаду, а видаляти відразу. Якщо квітконоси починають засихати ще до повного розкриття квітки, то це сигнал SOS. Потрібно змінити домашній догляд за фіалкою або середовище проживання.

 

Вибираємо горщик для фіалки

 

Фіалка буде добре себе почувати і в пластиковому і в глиняному горщику. Переваги пластика в тому, що його дно в піднятому положенні, що забезпечує кореневій системі доступ до повітря. Волога в пластиковому горщику утримується довше, ніж в глиняному, тому поливати потрібно буде рідше.

 

Плюси глиняного горщика в тому, що це натуральний матеріал. При переливанні квітки, він випаровує вологу через стінки горщика і не дає загнити кореневій системі рослини. Якщо вибирати глиняний горщик, то краще неглазурований, діаметром близько 10 см. Молоді і незміцнілі рослини висаджують в пластмасові стаканчики. Там вони перебувають від 3 до 6 місяців. Далі пересаджуємо в середній горщик. Вже велику квітку пересаджуємо в широкий горщик, але невисокий.

 

Зверніть увагу! Фіалка НЕ буде цвісти 2 роки, якщо пересадити маленький квіток в великий горщик. Для цвітіння фіалці потрібно, щоб горщик був трохи затісний. Коріння повинні знаходитися близько від поверхні, щоб легше отримувати живильне середовище.

fialka-v-kashpo

Пересадка фіалок самостійно

 

Це рекомендується робити раз на рік навесні (березень, квітень). Не варто починати в фазу цвітіння. Горщик при пересадці міняти необов’язково.

 

Виділяють три способи:

 

 Повна заміна грунту. Використовується для дорослих рослин. Субстрат весь замінюється, а стовбур зачищається. Вам потрібно буде вийняти квітку з горщика, обтряхнути від землі, обірвати зів’ялі листочки, квітконоси, нездорове коріння. На дно горщика потрібно викласти дренаж, далі – грунтовий шар. Фіалку потрібно посадити в центр горщика і присипати землею до нижнього листя. Поливати саджанець можна тільки на другу добу. Якщо грунт осів, потрібно його досипати, щоб ніжка завжди перебувала в землі.

 

  Часткова заміна грунту. Горщик слід вибрати більшого розміру. Спосіб аналогічний попередньому і більше підходить для пересадки молодих живців. Різниця тільки в тому, що грунт струшується той, що сам обсипається.

 

  Метод перевалки. Помістіть горщик з фіалкою в новий горщик, попередньо насипавши на дно дренаж. Зазори потрібно заповнити землею і трохи утрамбувати. Далі необхідно витягти фіалку з горщика і помістити її із земляною грудкою в поглиблення нового горщика. При необхідності додайте землю, щоб грунт був однорідним.

 

Як дренаж можуть служити шматочки цегли, керамзиту, деревного вугілля (він ще є хорошим антисептиком). Перешкоджає поширенню захворювань у корінців рослини.

 

Добрива для фіалок також потрібні, але передозування чревате хворобами і відсутністю цвітіння.

IF

Розмноження фіалок в домашніх умовах

Відбувається 4 способами:

 

 •  живцями;
 •  насінням;
 •  укоріненням квітконосів;
 •  розмноженням фіалок листом.

 

У домашніх умовах розмножувати фіалку простіше укоріненням листочка. Вибирати потрібно зелений лист з рівними краями, який розташовується під квітконосом. Центральний листок не підходить, тому що він не встиг зібрати достатньо поживних речовин. Зрізавши листок, потрібно почекати хвилин 20-30, щоб держак підсох і ранка затягнулася. Після можна опустити в склянку з водою. Зверху рослину потрібно вкрити, щоб не провокувати зайве випаровування. Через деякий час ви побачите маленькі рослинки, які сміливо пересаджуйте в окремі ємності. Належний догляд через рік подарує вам красиву квітучу фіалку.

IF

opera 13.06.2017 , 19:12:33 Óõîä çà ôèàëêîé â äîìàøíèõ óñëîâèÿõ: ðàçìíîæåíèå, ïîëèâ, ïåðåñàäêà - Opera

opera
13.06.2017 , 19:12:33
Óõîä çà ôèàëêîé â äîìàøíèõ óñëîâèÿõ: ðàçìíîæåíèå, ïîëèâ, ïåðåñàäêà – Opera

Сорт гібридних фіалок – химера – розмножується тільки пасинками і квітконосами. Можна акуратно відокремити пасинок від загальної розетки шилом. Укоренити відразу в торф’яній таблетці.

 

Розмножують квіти насінням і квітконосами тільки селекціонери.

 

Як змусити цвісти фіалку

Основні причини, за якими фіалка не радує квітами:

 

 •  недолік світла / тепла,
 •  часті пересадки,
 •  відсутність поживних речовин в субстраті.

 

 Середа

 

Температура в приміщенні повинна бути близько 20 градусів. Підберіть правильне освітлення. Потрібен грунт багатий поживними компонентами з хорошою аерацією. Почекайте з підгодівлею протягом місяця після пересадки. У грунті і так знаходиться необхідна кількість мінеральних речовин. При добриві потрібно робити акцент на утриманні азоту.

 

  Видаляємо зайве

 

Від великої кількості листя фіалки не цвітуть. Для цвітіння фіалки нижнє листя, яке пошкоджене, засохле, пожовкле, потрібно постійно обривати, а горщик вибирати меншого діаметру, ніж кущ фіалки. Причина, по якій фіалка пішла в лист – в грунті міститься багато азоту.

 

Тим самим, необхідно обривати пасинки, виключаючи їх подальший розвиток, блокуючи точки зростання з боків. Таким же чином необхідно діяти з квітконосами. Коли розетка перетворитися на дорослу облиствлену рослину, можна спостерігати цвітіння фіалок.

 

 Підживлення

 

Підгодувати фіалку слід фосфорним добривом. Краще кілька разів, роблячи перерву на два тижні. Необхідно подовжити світловий день, додавши більше освітлення або довше ставити квіти під лампу. Якщо все зроблено правильно, квітконоси почнуть з’являтися з самої верхівки. Приблизно це буде точка зростання розетки. На маківці почнуть інтенсивно зростати зелені пагони. Чим менше буде діаметр горщика, тим рясніше зацвіте фіалка! Це основні тенденції, але багато що залежить від сорту, ступеня освітлення.

 

Корисні поради

Сполотнілі листя – квітці не вистачає тепла.

 

 •  Покров недостатньо густий – мало вологи.
 •  Якщо треба затримати цвітіння – більше зволожуйте землю і повітря в приміщенні.
 •  Чергуйте мінеральні добрива з підгодівлею, щоб дотримати баланс.
 •  Розчин марганцівки пару раз в рік не зашкодить, а сприятиме рясному цвітінню.

 

Добрива для фіалок

 

У літній період варто давати добриво пару раз в тиждень. Для зими можна підгодовувати 1 раз в 30 днів.

 

Основні мінерали, необхідні для фіалки:

 

 •  азот;
 •  фосфор;
 •  сірка;
 •  магній;
 •  кальцій.

 

Для добрива підійде слабкий розчин. Не давайте «вітаміни» сухий рослині. Це негативно позначиться на коренях. Підтримуйте вологість грунту на високому рівні. Можна розводити мінерали прямо в лійці. Будьте уважні, щоб вони не потрапили на листочки. Також можна розчинити речовини в піддоні. Якщо ви збираєтеся розводити «фіалкові поле», цей спосіб для вас раціональний.

 

У будь-якому випадку краще не догодувати, ніж рослина отримає надлишок добрива. Бутони на стадії набрякання можуть залишитися недорозвиненими і загинути.

 

Коли удобрювати не можна:

 

 •   Якщо температура повітря не стабільна, то підвищується, то знижується.
 •   Якщо рослина ослаблена хворобою або шкідниками.
 •   Не пройшов місяць після пересадки.

 

Хвороби фіалок

 

  Поразка цикламеновим кліщем

 

Цей мікроскопічний паразит вражає рослина. Воно не цвіте або має хиленькі бутони. У магазині можна купити інсектициди від шкідника. Його ще можна виявити за різкого пропадання цвітіння через рік. Листя стають дуже волохаті і деформуються (закручуються).

 

  Зараження борошнистою росою

 

Причина – брак фосфору і надлишок азоту. Вихід – обприскати рослину мідними препаратами, фунгіцидами або протигрибковими засобами. Визначити поразку можна по листю. На них утворюється сіруватий наліт, що нагадує пил.

IF

 

 Кислий грунт

 

Ознаки кислого грунту – негарна розетка, покручені листя. Чергуйте прикорм, дивлячись за реакцією рослини. Потрібні листя – додайте азоту. Для цвітіння – фосфору.

 

Від переливу у фіалки можуть почорніти листя. Пересадіть її у більш пухкий грунт.

 

Доглядати за фіалками нескладно, вони невибагливі, дотримуйтесь простих порад, і квітка буде радувати довгим і красивим цвітінням.