7 основних причини млявих листя у орхідеї

2-1

 

Орхідеї – екзотичні квіти, які радують своїх власників тривалим рясним цвітінням і красою потужного листя. При правильному догляді вони стануть справжньою окрасою будь-якого підвіконня. Примхливі фаленопсіси вимагають особливої уваги і трепетного ставлення, інакше рослина швидко марніє і гине. Що робити, якщо у орхідеї мляві листя, і які заходи варто вжити, щоб повернути квітці здоровий вигляд?

 

Як виглядають мляві листя у орхідеї

 

Процес в’янення листя для орхідних – явище природне. Якщо ви помітили, що у тропічного квітки зів’яли 1-2 нижніх листка, переживати не варто. Обривати їх не потрібно – в’янучі, листочки віддають рослині свої поживні компоненти, тому варто дочекатися, поки вони відпадуть самостійно.

 

Якщо у орхідеї м’які мляві листя всі без винятку, це є показником захворювання рослини. Пружні і щільні листочки опускаються, втрачають яскравий зелений колір і набувають жовтуватий відтінок, на них з’являються зморшки. Така квітка потребує термінової допомоги.

м'які листя орхідеї фаленопсис

м’які листя орхідеї фаленопсис

 

Можливі причини в’янення листя

Дуже важко спостерігати як рослина, яку пестили й плекали, втрачає привабливий вигляд, починає хворіти і з часом гине. Важливо розібратися в причинах, які могли привести до того, що листя орхідеї втратили тургор.

 

 1. Перегрівання кореневої системи

Екзоти теплолюбні і вважають за краще добре освітлені місця. Однак надлишок тепла (занадто гарячі батареї під підвіконням або спрямований на рослину потік гарячого повітря від опалювальних приладів) і променів сонця згубні для фаленопсис. Тепловий вплив призводить до того, що волога починає випаровуватися, перегрівається грунт. В результаті корінці переохолоджуються, вони втрачають здатність споживати рідину в необхідному обсязі, листочки і цвітіння не отримують поживних речовин, починають зморщуватися, жовтіти і в’янути.

 

 1. Зайве ущільнений грунт

М’які листя у орхідеї можуть бути через неякісний субстрат, який перешкоджає проникненню кисню до кореневої системи. Рослину рекомендується регулярно пересаджувати в новий грунт, адже внаслідок регулярних поливів, відкладення солей, розростання грибка або цвілі субстрат руйнується, втрачає корисні властивості, стає щільним, чим і викликає утруднення циркуляції повітря. Тропічна квітка не може повноцінно «дихати», страждають коріння і листочки.

тургор листя орхідеї

тургор листя орхідеї

 

 1. Знижена вологість

Пересушування грунту згубне для орхідей. Цю рослину не можна поливати за графіком – до кожного фаленопсису потрібен індивідуальний підхід. Це пов’язано з тим, що щодня змінюється метеорологічна ситуація: знижується або підвищується вологість у приміщенні, змінюється температура і освітлення. Необхідність поливу визначають після оцінки стану грунту в ємності. Він повинен бути розпушеній і помірно вологої, не мокрим і не щільним.

 

 1. Підвищений рівень вологості

Орхідеї погано переносять перезволоження. Якщо в горщику мало отворів або їх діаметр занадто малий, рослина з ускладненням позбавляється від зайвої рідини. Дуже часто в’януть листя у орхідеї фаленопсис через застій води в ємності. Слід уважно стежити, щоб в піддоні було сухо, часто провітрювати приміщення, захищаючи екзота від протягу, і дотримуватися комфортного для нього температурного режиму.

 

 1. Порушення функцій кореневої системи

Тісний горщик, перезволоження, недостатній полив можуть завдати шкоди коріння орхідеї, через що також постраждають листя. Виділяють 4 ступеня травмування кореневої системи:

 

 •  дуже важку;
 •  важку;
 •  середню;
 •  легку.
тісний горщик у орхідеї

тісний горщик у орхідеї

 

 1. Неграмотна підгодівля

Орхідеї дуже добре реагують на підживлення, однак концентрація добрива може негативно впливати на їх стан. Жовтуваті і втрачаючи тургор листя, які починають опадати, червоне або чорне коріння – явні ознаки перегодовування рослини.

 

 1. Хвороби і шкідники

Однією з найпоширеніших причин увядання листочків орхідеї є поява шкідників – личинок жука-щелкуна. Вони селяться на молодих коренях і ушкоджують їх, що призводить до нездатності вбирати вологу і корисні речовини. Рослина потребує термінового промиванні кореневої системи і пересадці орхідеї в новий грунт. Перший полив після пересаджування проводять через 10-14 днів після процедури, щоб личинки, які не виносять посуху були повністю знищені.

 

Що робити, якщо почали в’янути листя

вянучі листя квітки орхідея фаленопсис

вянучі листя квітки орхідея фаленопсис

 

 •  Перегріту рослину переміщують в тінь на 3-4 години, не поливають і не обприскують. Потім переміщують в освітлене місце, подалі від радіаторів опалення та куди не потрапляють сонячні промені.
 • Визначити, чи пересушений грунт просто – достатньо акуратно поворухнути фаленопсис. Якщо орхідея рухається погано, їй показані водні процедури. Горщик на 30-60 хвилин поміщають в теплу воду, обприскують, уникаючи попадання рідини на цвітіння. Потім листя ретельно протирають сухою м’якою ганчіркою.
 •  Якщо причиною увядання стало пошкодження коренів, відновити тургор листя можливо тільки після лікування кореневої системи. Орхідею витягують з горщика, ретельно оглядають, промивають водою, пошкоджені відростки видаляють. Потім підсушують здорові корінці, що залишилися, а їх зрізи обробляють сухою корицею. Квітку пересаджують в новий субстрат.
 •  Якщо листочки стали млявими через нестачу поливу, слід просто полити рослину водою.
 •  Перенасичення добривами легко усунути, промивши коріння екзота, видаливши пошкоджені коріння і посадивши орхідею в свіжий грунт. Потім горщик поміщають в тінь на кілька днів і чекають поки рослина відновитися.
оздоровлення орхідеї

оздоровлення орхідеї

 

Швидкі варіанти реанімації квітки

 

Існує кілька методів, які дозволять швидко повернути до життя квітку, що гине і зупинити процес старіння:

 

 •  при пересушуванні замочити коріння фаленопсис на 40-60 хвилин в 0,1% розчині янтарної кислоти – це дозволить екзоту швидше вбирати живлющу вологу і повернути пружність;
 •  при перегріванні терміново перенести рослину в прохолодне місце;
 •  пошкоджені, згнилі або засохлі коріння негайно видалити, а зрізи обробити активованим вугіллям;
 •  орхідею без коренів реанімують в спеціальному розчині з додаванням корнеутворювача, а листочки додатково протирають глюкозою.

 

Якщо реанімаційні заходи були прийняті вчасно, вже через пару днів фаленопсис оживе і знову буде гарний. Знаючи, чому у орхідеї мляві листя, можна швидко впоратися з проблемою і повернути кімнатній рослині привабливість і здоровий вигляд.