Дихальна система і вагітність

dihanie-pri-beremennosti

Дихання жінки під час вагітності дещо змінюється, так як прогресивно збільшується споживання кисню материнським організмом і зростаючим плодом. Перед пологами ця потреба зростає на 30-40%.

Задоволення киснем забезпечується цілим рядом пристосувальних реакцій, спрямованих на зміну роботи легень, посилення функції серцево-судинної системи, активацію еритропоезу і зниження спорідненості гемоглобіну до кисню.

Легкі вагітних жінок функціонують в режимі гіпервентиляції. За рахунок зростання матки піднімається купол діафрагми, відбувається збільшення окружності грудної клітини, розширення субстернального кута і посилення екскурсій діафрагми, чим компенсується зменшення вертикального розміру грудної клітки.

dihatelnaya-gimnastikaЖиттєва ємність легень при вагітності не змінюється, проте кількість вдихуваного і видихуваного повітря при звичайному диханні (дихальний об’єм) поступово збільшується (до кінця вагітності на 30-40%). На 10% зростає частота дихання.

Хвилинний об’єм дихання (ХОД) підвищується з 8,4 л/хв (I триместр) до 11,1 л/хв (кінець III триместру). Функціональна залишкова ємність (ФЗЄ) і загальний обсяг легень (ЗОЛ) зменшуються внаслідок високого стояння діафрагми.

Артеріальний тиск під час вагітності дещо знижується (30-32 мм рт.ст.), що пов’язують з помірною гіпервентиляцією. Але завдяки одночасному посиленню виведення нирками бікарбонату, рН крові залишається нормальним.

Для зміцнення дихальних м’язів, а так само для збільшення об’єму легень не тільки мамі, але й дитини радимо робити дихальну гімнастику. Вправи для дихальної системи допомагають збільшити вміст кисню в крові, що позитивно позначається на матері і дитині.