Спайки після кесаревого розтину: симптоми і лікування

2-3

шов після кесаревого розтину

 

Природне розродження завжди в пріоритеті у будь-акушера-гінеколога, але ситуації бувають різні і нерідко кесарів розтин є єдиним варіантом виходу з ситуації. Головним ускладненням таких пологів може стати спайкова хвороба, що призводить до безпліддя. Як попередити появу спайок після кесаревого розтину і що робити, якщо вони з’явилися? Розглянемо ці питання.

 

Чому утворюються спайки після кесаревого розтину

 

Кесарів розтин, як і будь-яке оперативне втручання, відбувається з порушенням цілісності тканин. В організмі активуються захисні системи, спрямовані на прискорення процесів загоєння рани. Починає продукуватися у великій кількості фібрин. Це своєрідний природний клей, необхідний для швидкого загоєння тканин. При надлишковому виробленні фібрину відбувається його розповсюдження на сусідні тканини (матку, труби, яєчники, петлі кишечника), що і призводить до розвитку спайкової хвороби органів малого таза.

 

Інша причина появи спайок полягає в проведенні хірургічного втручання. Всі внутрішні органи вистелені одношаровим епітелієм, тому будь-які торкання або виникнення найменшого запального процесу призводить до активації регенеративних процесів. Як наслідок, пошкоджений епітелій органів внутрішніх легко «склеюють» між собою, утворюючи спайки.

 

gl-4

спайки після кесаревого розтину

 

Причини спайок:

 • тривала відсутність надходження кисню і харчування тканин;
 •  рясні кровотечі в ході оперативного втручання;
 •  травматизація внутрішніх органів;
 •   попадання в рану будь-яких чужорідних частинок в результаті хірургічної маніпуляції.

 

Симптоми захворювання

 

Після пологів спайковий процес може бути слабовыраженным, масштабним, а також маючим специфічну локалізацію, всі ці фактори мають прямий вплив на вираженість симптомів недуги. У випадку, якщо процес не вийшов за межі малого тазу і носить гострий перебіг, то у жінок можуть спостерігатися такі явища:

 

 • виражені болі, локалізовані в нижній частині живота. Вони можуть посилюватися при пальпації;
 •  субфебрильна температура тіла;
 •  тахікардія, пітливість, виражена слабкість;
 •   диспепсичні розлади.

 

У рідкісних випадках може розвинутися грізне ускладнення – кишкова непрохідність. Характерними симптомами будуть: здуття живота, підвищення температури, ознаки загальної інтоксикації і різка затримка стулу і газів протягом двох-трьох днів.

 

Хвороба може носити інтермітуючий характер – транзиторний. Симптоми будуть виникати час від часу, не будуть носити виражений характер. Зазвичай такий тип перебігу недуги супроводжується менструальними розладами.

 

Хронічна форма хвороби найнебезпечніша. Симптоми виражені слабо, тому жінки своєчасно не звертаються до лікаря. Запускаючи хворобу можна отримати безпліддя, лікування якого може затягнутися на довгі роки.

 

Діагностика

 

Всі існуючі на сьогодні методики не можуть достовірно визначити ступінь ураження і точну локалізацію процесу. Зробити це высокоточно можна тільки шляхом проведення лапароскопічної операції, в ході якої можна розсікти спайки мінімально травмуючи тканини.

 

Способи лікування спайкової хвороби

 

Існують традиційні методи і народні засоби лікування спайок, що виникли після кесаревого розтину та з інших причин. Оптимально поєднувати кілька методик і почати лікування якомога раніше.

 

лапароскопія

лапароскопія

 

Консервативні способи лікування

 

Харчування після операції повинно бути частим і дробовим. З медикаментів хороший ефект дає Лідаза, Трипсін та інші аналогічні ферментні препарати. Застосовувати їх можна як в свічках, так і в ін’єкціях. Медикаменти направлено діють на зменшення кількості спайок і прискорюють регенерацію тканини. Внутрішньовенно можна використовувати курсовий прийом Тіопенталу натрію. Додатково лікар призначає засоби, що сприяють розрідженню крові. Медикаментозну терапію оптимально поєднувати з физіолікуванням. Добре допомагає грязелікування, гірудотерапія (лікування п’явками), електрофорез.

 

До радикальних способів лікування спайок відноситься лапароскопія. Інноваційні технології дозволяють проводити воістину унікальні операції, що не тільки позбавляють від недуги, але і запобігають повторний розвиток вже після проведення лапароскопії.

 

Найбільш популярні наступні лапароскопічні методики:

 

 • використання лазера, коли під час операції патологічний процес усувають за допомогою лазерного променя;
 •  аквадіссекція – розсічення спайкового процесу відбувається тонким струменем води, направленим під великим тиском;
 •  електротерапія, коли прибрати дефект допомагає електричний скальпель.

 

Під час операції хірург може запобігти нову появу спайок, вводячи особливі лікарські речовини між органами малого тазу. Іншим продуктивним способом вважається обгортання внутрішніх статевих органів тонкими плівками з особливих полімерів. Вони з часом повністю розсмоктуються, запобігаючи розвитку запального процесу.

 

Народні способи лікування спайок

 

Існують і успішно застосовуються на практиці народні способи лікування спайок, що виникли після кесаревого розтину. Вони засновані на тривалому вживанні лікарських трав. Найбільш популярні відвари з подорожника, звіробою, розторопші та мати-й-мачухи. Способи приготування ідентичні для всіх трав. На 15-30 гр. сухої трави необхідно взяти від 200 до 300 мл води. Додати до сухої сировини і поставити на водяну баню на 15-20 хв. Готовий розчин процідити і вживати протягом дня невеликими порціями.

 

фітозбір проти спайок в малому тазу

фітозбір проти спайок в малому тазу

 

Для зручності купуйте готові аптечні фітосбори, розфасовані у зручні пакетики чаю. Відмінно допомагають спиртові настоянки шабельника, борової матки або алое. Їх можна виготовити самостійно або придбати готові продукти в аптечній мережі. Настоянки вживають курсовим прийомом по 15-20 крапель від 15 до 20 днів, потім роблять місячну перерву і починають новий курс.

 

Лляне насіння і блакитну глину використовують як цілющі аплікації. Прикладати на низ живота слід вечорами. Попередньо додають окріп, отримуючи однорідну кашку. Сировина рівномірно розподіляють на полотняної тканини і накладають на низ живота на всю ніч.

 

Профілактика

 

Кесарів розтин може обернутися утворенням спайок і привести до безпліддя. Уникнути цього можна неухильним дотриманням лікарських рекомендацій, помірною фізичною активністю з перших днів після операції і збалансованим дробовим харчуванням. Включайте в раціон якомога більше природної клітковини, вітамінних і мінеральних комплексів.