Майстер клас самоповаги

Майстер клас самоповаги

ЛЮДИ, ЩО НІЧОГО не знають про почуття власної гідності, часто фиркають, коли їм на очі потрапляє подібна книжка. Вони помилково вважають, що покращити свою самоповагу означає бути егоїстом. Нічого, звичайно, не може бути так далеко від істини.

Звичайно, самоповага та почуття власної гідності по суті своїй пов’язані з тобою, але жодна людина не живе в ізоляції і вони також відносяться до всіх інших. Наприклад, наша поведінка, ставлення до чогось та вміння спілкуватися мають зворотній зв’язок, отже якщо ти посилатимеш гарні хвилі, інші відчують це та стануть кращими. Якщо ти на когось гніваєшся, інші почуватимуться погано та почнуть гніватися на когось ще.

Ось чому так важливо мати високу самооцінку. Якщо ти подобаєшся самій собі, ти подобатимешся й іншим. Якщо ти себе поважаєш, ти поважатимеш й інших. Якщо ти визнаєш, що ідеалу не існує, то не шукатимеш його в інших. Для того щоб змінити світ на краще, необхідно почати з себе та йти далі.

Висока самоповага:

  • робить тебе більш щедрою.
  • робить тебе добрішою до інших.
  • дає тобі сили.
  • дає тобі позитивний світогляд.
  • допомагає тобі бути чесною та відкритою з людьми та навпаки.

Ризикуй, той, хто ризикує виграє

Наскільки ти хоробра? Чи тебе знають як людину, яка здатна на ризик? Якщо у тебе низька самооцінка, можливо, ти не ризикуєш, але хотіла б спробувати.

Люди, що ризикують (не по-дурному, пам’ятай про це!), не побоюються провалу. Вони можуть пролетіти, намагаючись стати членом команди з плавання, але вони розуміють, що подібна перепона не вплине на їхню самоповагу (пам’ятай, що самоповага не залежить від зовнішнього успіху) і не примусить їх сховатися у повному збентеженні. їхня самоповага допоможе їм пережити погану спробу та налаштує їх на нові спроби.

Якщо ти ніколи не ризикуєш, ти не знатимеш, на що здатна. Якщо ти не підеш на прослуховування до драматичного гуртка, то ніколи не дізнаєшся, чи є у тебе акторський талант. Виграють вони чи програють, ті, що ризикують, виграють завжди, тому що будь-який ризик робить їх сильнішими. Хоробрість полягає не в тому, щоб бути безстрашним, вона полягає в тому, щоб робити щось, навіть якщо до смерті боїшся.

Якщо тобі подобаються ті, хто ризикують, спробуй і ти зробити таку вправу.

Напиши на папері все те, що ти хотіла б робити, якщо 6 не боялася ризикнути. Наприклад, зіграти у шкільному спектаклі, відповідати на уроці або запросити хлопця, що тобі подобається, на побачення.

Напиши також все те погане, що може з тобою трапитися, якщо ти все-таки ризикнеш. Наприклад, тебе хвилює, що твої подруги та однокласники сміятимуться з тебе під час прослуховування, або що хлопець, якого ти запросиш на побачення, тобі відмовить. Чи ти вважаєш, що один провал означатиме провал усього? (Якщо так, тоді прочитай цю книжку ще раз!)

Тепер придумай найкращий та найщасливіший кінець для своєї історії. Наприклад, за свою роль у спектаклі ти здобула овацію стоячи; за те, що ти відповідала на уроці, ти здобула похвалу від вчительки та однокласників; а коли ти запросила своє кохання на побачення, він аж підстрибнув від можливості провести трохи часу віч-на-віч з тобою.

Тепер ти повинна зважити усі переваги та порівняти їх з недоліками, оцінивши кожну позицію за десятибальною шкалою. Там, де балів більше, там і перемога.

Давай зазначимо, що страх того, що твої подруги сміятимуться з тебе під час прослуховування, не настільки й вже великий, та ти оцінила його у два бали з десяти. (Зрештою, що з того, що з тебе трохи посміються добрі друзі?) З іншого боку, здобуття овації стоячи вимагає дев’яти балів з десяти. Очевидно, що спроба зіграти у шкільній п’єсі варта ризику, тому що ти виграєш багато в чому та мало що програєш.

Якщо якась з оцінок твоїх переваг коливається на рівні чотирьох або менше, не ризикуй робити це тепер. Напевно, ти просто ще не готова сприйняти усі випадковості та, можливо, не дуже цього й бажаєш. Зроби щось інше.

Чи ти відносишся до тих, хто робить багато для інших? Чи ти завжди передусім дбаєш про потреби інших? Чи ти матуся-утіш- ниця в класі, яка слухає про все, що відбулося з кимось? Чи ти відчуваєш, що нікого немає поруч, коли тобі потрібно плече для того, щоб поридати на ньому?

Якщо хоча щось з цього тобі знайоме, тоді ти повинна поміркувати, чому ти витрачаєш стільки часу, допомагаючи іншим?

По-перше, якщо ти робиш це для того, щоб гарно почуватися, тоді тобі необхідні якісь зміни. Ти повинна припинити інвестувати свій «рівень щастя та задоволення» в інших. Ти сама повинна змінитися.

По-друге, вся ця діяльність не дає тобі змоги подивитися, на що перетворилося твоє життя. Якщо ти настільки зайнята проблемами інших, тобі не потрібно займатися твоїми власними. Як я вже розповідала про це у другому розділі, якщо ти постійно займаєшся чимось, у тебе не залишається часу подумати про себе.

По-третє, ставити потреби інших над своїми власними та не захищати свої власні права — це оголошувати на весь світ, що ти не дуже дбаєш про власні проблеми, точку зору, почуття та взагалі про себе.

Зрештою, людина, що завжди допомагає іншим, робить це тому, що їй необхідно почуватися потрібною комусь. Якщо вона не отримує позитивного зворотного зв’язку, якого вона так прагне, тоді вона залишається гнівною та ображеною.

Коли ти допомагаєш комусь з «правильних» причин, то не очікуєш «винагороди» або задоволення своїх потреб, ти відчуваєш лише приємність, тому що комусь допомогла.

Все це відноситься до різниці між дійсно щирою та дбайливою людиною та людиною, яка просто робить вигляд. Подивись на наступний перелік для того, щоб побачити різницю.

Людина, що робить вигляд

Робить вигляд, що погоджується, але це неправда З усім погоджується Дозволяє людям користуватися собою Говорить про свої гарні вчинки

Живе за рахунок інших

Щира людина

є чесною

є розбірливою Наполягає на своєму

Нічого не каже

Живе своїм власним життям

Коли ти навчишся піклуватися про себе, ти знатимеш, як піклуватися й про інших кому це потрібно?

Вміння розрізняти потребу та бажання дасть тобі змогу вибрати правильний шлях до того, щоб стати щасливою з самою собою. Наше життя сповнене речей, які ми просто зобов’язані мати. Проста істина полягає в тому, що більшість наших бажань є абсолютно нікому не потрібними для того, щоб гарно жити.

Візьми аркуш паперу, ручку та перелічи всі свої теперішні потреби та бажання. Напевно, до твого переліку увійде хлопець, різні витребеньки з одягу, краще тіло, гроші, розум та подруги.

Гарно придивись до кожного пункту та спитай себе наступне. «Наскільки це життєво необхідні речі?», «Чи я помру без цього?», «Якщо б мені дали це прямо зараз, чи це б вирішило мої проблеми?», «Чому мені це так необхідно?» (Якщо через те, що за допомогою цього ти думаєш підвищити свою самооцінку, примусивши людей більше тебе цінувати, те, що ти в результаті отримаєш, буде низька-низька самоповага. Май собі це на увазі.)

Багато потреб насправді є бажаннями — речами, які, на нашу думку, зроблять наше життя кращим та більш щасливим. Бідолашна! Ми робимо наступне: переконуємо себе, що просто не зможемо бути щасливими без якогось «X». Але чи дійсно тобі потрібен «X» для того, щоб продовжувати жити? Не думаю, якщо ти, звичайно, не маєш на увазі їжу, воду та дах над головою. Потреба відноситься до виживання, а бажання — це просто нікому не потрібна примха.

Якщо ти зможеш відрізнити потреби від бажань, тоді ти зможеш жити у теперішньому. Зрештою, навіщо бажати чогось у майбутньому, коли тобі необхідно жити просто зараз?

Якщо ти поводишся, як половина населення світу, то найбільшою твоєю проблемою буде щось на зразок хвилювання про те, що ти самотня, ні з ким не зустрічаєшся та взагалі існуєш сама по собі.

Більшість з нас зростають з поняттям, що неправильно залишатися на самоті. Це погано залишатися вдома ввечері у суботу та у вільний час насолоджуватися лише власною присутністю. В результаті люди наповнюють своє життя діями та знайомими, які насправді настільки ж захоплюють їх, як і спостерігання за процесом висихання фарби.

Вважається, що бути на самоті означає бути невдахою. Краще, кажемо ми собі, робити вигляд, що нам подобається хтось або щось, аніж визнати, що нам немає чим зайнятися або ні з ким спілкуватися.

Це неправильне ставлення, по суті своїй неправильне.

Для того щоб тобі подобалася ти сама та для того щоб щасливо проводити час на самоті, треба собі подобатися та поважати себе. Я знаю, що це не буде дуже гарно виглядати, якщо ти скажеш своїм так званим подругам, що краще наведеш порядок у своїй шухляді для шкарпеток, аніж дивитимешся з ними денне шоу по телевізору, але давай, спробуй це. Що найгірше може статися? Твої подруги зроблять великі очі, а їхній мозок лусне, немов волоський горіх, коли ти проведеш день, задерши ноги та читаючи класну книжку або видираючи зайве волосся на бровах (не одночасно, звичайно).

Ось прості та прямі аргументи того, щоб проводити час на самоті.

  1. Провести трохи часу на самоті не означає нічого не робити (якщо байдикування не входить у твої плани). Це означає мати час робити все те, що тобі заманеться.
  2. Першим кроком до комфорту, залишаючись на самоті, буде припинення зводити себе з глузду думками про те, на що здатні інші та що ти зараз пропускаєш.
  3. Бути на самоті та бути самотньою — це дві різні речі. Бути на самоті означає стан буття; самотність — це почуття, яке може виникнути незважаючи на те, чи ти з друзями, чи ти на самоті. Почуття самотності породжується нерозумінням або почуттям, що в тобі щось змінилося. Якщо ти постійно почуваєшся самотньою, чи це не через те, що ти приховуєш в собі свої найгірші страхи? Якщо це на тебе схоже, ти повинна розповісти про них комусь.
  4. Якщо ти не виносиш залишатися на самоті, а це необхідно, почни з того, що пообіцяй собі робити це упродовж ЗО хвилин кожного дня. Це допоможе тобі здобути звичку бути на самоті. Це трохи схоже на знайомство з новою людиною. Ти не поспішаєш провести з ним або з нею 24 години на добу сім днів тижня. Ви спочатку зустрічаєтеся на кілька годин раз на тиждень та починаєте з цього.

Підтримуй та заохочуй себе

Гарним методом освіжити або набути нових позитивних почуттів по відношенню до себе є переоцінка всіх своїх здібностей. Те, що ти просто від природи в чомусь гарно розбираєшся або можеш класно робити, ти недооцінюєш, міркуючи: «0, це будь-хто може зробити». Але насправді не всі на це здатні, а ти можеш це зробити, отже вклонися та приймай овацію.

Для того щоб пригадати про всі ті речі, в яких ти гарно розбираєшся, напиши їхній перелік та повісь його там, де ти зможеш час від часу до нього повертатися.

Забудь про майбутнє

Майбутнє і так приходить достатньо швидко, без того щоб про нього хвилюватися, отже не дозволяй тривогам про майбутнє заважати тобі жити просто зараз.

Більшість з нас вихована таким чином, щоб турбуватися про майбутнє та те, що воно здатне нам принести. Це нормально, доки ти живеш повноцінним сьогоденням. Але тривоги про те, що відбудеться або не відбудеться у майбутньому, — це марнування часу. Отже якщо ти, звичайно, не прибулець з екстраординарними здібностями, то ти можеш визнати, що не здатна контролювати майбутнє. Ні, мадам!

Дуже зручно, звичайно, зануритися у майбутнє, коли ти бажаєш уникнути того факту, що пролітаєш у сьогоденні.

Іншим разом поняття зміни (а зміни — це природна частина майбутнього) спричиняють невпевненість, яка зупиняє процес прийняття рішень. Ці хвилювання роками тримають нас у дивному коконі, доки ми не зрозуміємо, що виступати проти змін (майбутнього) — це безглуздя, а від боротьби стає ще гірше. Необхідне сприйняття того, що ми (за допомогою нашої самоповаги) зможемо все пережити, і тоді нам вдасться скоро позбутися свого страху перед майбутнім.

Для того щоб навчитися жити у теперішньому, треба вчитися на своїх колишніх помилках, пробачити собі та потім знову насолоджуватися життям.

Візьми ручку, аркуш паперу та швиденько напиши про все те, що тебе хвилює. Які з цих тривог ти можеш контролювати? Ви- кресли ті, які ти не можеш самотужки контролювати. Тепер перед тобою перелік речей, з якими ти якось можеш впоратися, отже чому ти все ще нічого не робиш? Якщо ти щось робиш хвилювання зникає. Якщо ти насправді не дуже бажаєш знайти рішення проблеми, що тебе турбує, чи ця проблема дійсно була варта твого хвилювання? Ти маєш поміркувати про все це, чи не так?

Це просто слово

ЖИТТЯ перетворюється на суцільну драму, коли ти дозволяєш собі розчаруватися в ньому (або інші змушують тебе це зробити), оскільки воно не збігається з твоїми очікуваннями. Немає нічого поганого в тому, що у тебе є мрії та сподівання, але ти не повинна очікувати від когось або від чогось довершеності.

Отже, як ти знатимеш, що твоя мета — досягти «ідеалу»? Тоді, коли твої міркування про свою мету починаються зі слова «повинна». «Я повинна скласти цей іспит», «Я повинна знайти собі хлопця», «Я не повинна була поводитися так підло».

«Повинна» означає, що ти не задоволена собою, що ти трохи розчарована. Це негативне слово, сповнене провини (погана сцена) та звинувачення (однозначно погана сцена).

Ось як спрацьовує це слово з семи літер: «Я повинна була зробити домашнє завдання, але тому, що я цього не зробила, я себе розчарувала (звинувачення, звинувачення) та я повністю огидна особа (провина, провина)». Якщо ти бажаєш нанести удару по своїй самоповазі, тоді використовуй слово «повинна».

З цього моменту намагайся викинути усі «повинна» зі свого життя. Замість цього уважно придивись до тих вимог, які ти перед собою ставиш. Чи вони реалістичні? Чи за них дійсно є сенс боротися? Якщо ти вирішиш, що щось просто не варте твоїх зусиль, це не означатиме, що ти провалилася. Це означає, що, зрештою, ціль не була такою вже важливою.

Сприйми себе такою, якою ти є в цю’саму мить. Отже так, ти не закінчила свою домашню роботу, але ти зробиш це. Ти погано повелася з цим новим хлопцем сьогодні, але ти попросиш у нього вибачення. Це вимагає купу зусиль та потребує багато. З іншого боку, бути милою та люб’язною так легко.

Підвищена самоповага змінить твій «світ», що, у свою чергу, позитивно вплине на все навколо тебе. Ті ситуації, які ти колись

вважала важкими, стануть більш легкими, а напади поганого настрою, які постійно тебе турбували, проходитимуть повз тебе. Це працює зворотній зв’язок самоповаги. Він не знає ані кордонів, ані втоми. Про це свідчать наступні дані.

Коли ти себе поважаєш, ти:

Не прискіпуєшся до себе

Поводишся з добротою

Є відкритою

Дозволяєш людям щось для тебе зробити Є спокійною та розслабленою

Є уважною та терплячою до себе

Віриш у себе

Визнаєш, що робиш помилки

Зміцнюєш свою впевненість Визнаєш, що ти варта того, щоб тебе любили

Життя — це не перегони, змагання або конкурс. Ти не повинна ні з ким боротися чи порівнювати себе з кимось іншим. Ти також не повинна починати метушитися, коли щось негаразд. Це життя, воно сповнене зльотів та падінь, і з цим нічого не вдієш. Однак ти можеш його полегшити для себе, поважаючи себе та свою значущість для світу. Настав час подружитися з дуже особливою людиною — із самою собою.