Що ж таке емансипація жінок?

200516216-0041

Зі словом «емансипація» у кожної людини пов’язані абсолютно різноманітні асоціації. Одні малюють в уяві образ суворої кар’єристки – впевненою в собі залізної леді, яка не має ні почуттів, ні емоцій. Одна моя подруга при фразі «емансипована жінка» взагалі уявляє собі працівниць залізниці в помаранчевих жилетах.

Що ж означає поняття «емансипація»? За що впродовж багатьох століть боролися жінки у всьому світі?

Існує думка, що емансипована жінка чимось схожа з чоловіком: займає чільну позицію вдома, на роботі, бере на себе відповідальність за сім’ю і займається вирішенням усіх проблем, як особистих, так і своїх близьких. У цьому, звичайно, є велика частка правди. Дуже часто жінки змушені виховувати і розвивати в собі твердість, самовпевненість, незалежність, відповідальність – виключно «чоловічі» якості. Саме вони дають можливість кар’єрного росту та фінансової забезпеченості своєї сім’ї. Що ж стосується жіночої м’якості, ніжності і поступливості, то в роботі їх доводиться приховувати де-то в глибині душі.

При цьому, зауважте, що побутові клопоти, такі як прання, прибирання, готування нікуди не зникли. Всіма цими справами так само, як і раніше займається жінка. В цьому світлі дуже сумнівно виглядає так звана свобода. Щоденно, прийшовши з роботи, втомлена і виснажена жінка змушена знову працювати на благо сім’ї, але вже вдома. Невже саме цього домагалися наші попередниці, невже в цьому полягає рівноправність і незалежність від чоловіків?

48758778_emansipatsiya-zhenschin

Хоча, якщо озирнуться назад в історію, наприклад, у середньовіччі, то ролі жінки в тому соціальному суспільстві також не позаздриш. Можливості професійного росту вони не мали апріорі, а однією єдиною перспективою був вдалий шлюб (природно, не всім це вдавалося). В процесі вибору вдалої партії думкою нареченої, найчастіше, ніхто не цікавився.

Також жінка не мала навіть документів – у дівоцтві її ім’я було вписане в батьківський паспорт, а після заміжжя її дані заносилися в документ чоловіка. Реалізуватися жінка того часу могла виключно в сім’ї і заняттях з дітьми. Звичайно, у такому житті є і свої позитивні сторони – фінансова забезпеченість сім’ї її абсолютно не стосувалася. Шукати можливість заробити гроші повинен був чоловік (до речі, не всі були в цьому успішні). Більше всього жінок турбувала відсутність будь-якого вибору: абсолютна залежність від чоловіка змушувала жінок складатися з ним в шлюбі тільки заради вигідного фінансового становища.

Як бачите, у всіх соціальних устроїв є і свої недоліки і позитивні сторони. За великим рахунком, немає ніякої відмінності між середньовічним рабським становищем жінки і рабством сучасно-добровільним, особливо враховуючи велику кількість подружніх пар, у яких процвітає патріархат – домогосподарка завжди буде матеріально залежати від свого чоловіка.

У чому ж тоді основна ідея боротьби за емансипацію? На мою думку, основною ідеєю було здобути незалежність від чоловіків і свободу вибору. У сучасному суспільстві, завдяки цій боротьбі, жінка має рівні права з чоловіком, а тому самостійно вибирає свій життєвий шлях. Мати рівні права з чоловіками також означає отримати і великі обов’язки. Саме цим і пояснюється бажання багатьох жінок добровільно займатися домашнім господарством, залишивши чоловікові повне право утримувати сім’ю. При чому, на такий вибір не впливає ні громадськість, ні батьки.

Головним результатом багатовікової боротьби жінок різних країн стала свобода вибору, можливість особистої реалізації, прийняття самостійного рішення щодо свого життєвого укладу.

Як скористатися цим правом рівності кожна жінка вирішує сама, – чи буде вона люблячою, турботливою матір’ю і дружиною або ж кваліфікованим фахівцем, а може бути захоче поєднувати професійну діяльність і домашні клопоти.