Що робити, якщо дитина постійно всім заздрить?

4cd82d610ffbac9d5830efcd148392af

 

Дитяча заздрість має яскравий вираз, тому що маленька людина щира в прояві своїх почуттів, не вміє прикидатися і приховувати свої емоції, на відміну від дорослих. Християнський світогляд засуджує заздрість, вважаючи її смертним гріхом, що розбещує душу людини, робить його життя безрадісним, ущербним, егоцентрічним.

 

Почуттю заздрості піддаються всі люди. Але істотне значення має реакція на успіх, благополуччя, удачу інших людей. Чи відчуває людина досаду, злість, образу, власну ущербність, неповноцінність? Необхідно з дитячих років навчити дитину купуванню заздрості, без шкоди своєму психічному здоров’ю ставитися до життєвих проблем, «не заздрячи».

 

Психологи вважають, що заздрість з’являється в результаті зниження самоповаги, яку діти намагаються компенсувати самоствердженням.

 

Що слід робити, якщо дитина заздрить?

Girl happy with a big present box but her brother has only a small one

  • Якщо неправильно розуміти причини заздрості і намагатися, оберігаючи своє чадо від виникнення цього почуття, забезпечувати реалізацію всіх його побажань, то заздрість може, навпаки, бурхливо розгорітися.
  • Якщо дитина заздрить, їй треба допомогти впоратися з цим почуттям, але не соромити.
  • Особистий приклад – універсальний педагогічний прийом. Якщо оточуючі негативно засуджують, критикують всіх і вся, то, скільки не кажи дитині про те, що заздрити – це погано, виросте заздрісник. Якщо заздрять батьки, вихователі, буде заздрити і дитя.
  • Малюків слід вчити усвідомлювати свої почуття, пояснюючи, що всім людям властиво іноді заздрити, злитися, ображатися. Важливо не піддаватися цьому почуттю. Півсправи буде зроблено для позбавлення від поганої якості, коли розумієш і визнаєш, що заздриш.
  • На прикладі казкових, літературних і мультфільмовскіх героїв легко відстежити, до чого призводить заздрість, злоба і ін. Тому правильно чинять ті, хто аналізує вчинки героїв, вчить давати їм оцінку, з’ясовує з дитиною, що спричинило той чи інший вчинок.
  • Заняття улюбленою справою, розкриття особистого потенціалу відволікають від заздрісних переживань: на них у дитини не залишається часу.

 

Ніколи не варто залишати без педагогічного впливу заздрість, викликану неможливістю мати речі або іграшки. У таких випадках обов’язково слід відзначати позитивні риси і вчинки дитини, підкреслювати його достоїнства і без наявності у нього бажаних речей і предметів. Це викликає позитив і відволікає від природного прагнення заздрити господареві бажаної речі. Малюк буде щасливий від того, що його люблять, що у нього все добре, навіть якщо він робить щось гірше інших, або у нього немає такої речі. Засмучення буде згладжуватися тим, що його люблять.