Менструальний цикл

menstrualnyj-cikl-v-norme-i-s-otklonenijami_1Дивна річ: спочатку місяцями чекаєш на те, що скоро в тебе розпочнеться менструація, а потім думаєш: «Навіщо ж вона з’явилася?» Навіть якщо в тебе ще не розпочалися місячні, ти, напевно, вже багато чула про різні неприємності, які їх супроводжують. Передменструальний синдром, менструальний біль, тампони, прокладки та менструальний цикл — саме це змушує багатьох із нас сприймати місячне немов «прокляття». Однак все не так погано. Місячне є гарним показником того, що твоє тіло працює нормально. Воно вказує на те, що твоє тіло дорослішає, що скоро воно буде придатним для того, щоб виносити дитину.

Менструація приходить кожного місяця, коли твоє тіло готується до можливої вагітності. Раз на місяць плідне яйце (усі ми народжуємося з тисячами яєць) звільняється з яєчника та прямує вниз, до матки, яка приготувалася до цього, випрямивши власні стінки. Якщо яйце не запліднене (тобто ти — невагітна), то все те, що знаходилося в матці, вийде назовні. Це й є менструація. Вона складається з крові (лише дві-три столові ложки, хоча, здається, її набагато більше) та вмісту матки.

Мені вже 17, а менструація те не розпочалася

Не існує точно визначеного віку, коли в тебе розпочнеться місячне. Я знаю двох дівчат: у першої воно розпочалося у 9 років, а у другої — у 17. Як правило, перша менструація приходить після того, як у дівчинки починають формуватися груди та з являється волосся в області бікіні. Хоча знову наголошу: усе передусім залежить від твого власного біологічного годинника. Точний час, коли в тебе розпочнеться менструація, можуть визначити лише твої власні гормони, але ніхто не може точно сказати, коли це відбудеться.

«У мене нерегулярне місячне»

Перші два роки твоє місячне може бути нерегулярним. Інколи в тебе може пройти місячне, а наступне з’явиться лише через декілька місяців. Це є нормальним: хоча, зазвичай, місячний цикл триває 28 днів, твоєму місячному циклові необхідно встановитися. Він з часом врегулюється, хоча деякі жінки мають й нерегулярний цикл. Такі фактори, як дієта, стрес або іспити, можуть також негативно впливати на твій місячний цикл, відкладаючи його. Якщо ти впевнена, що не мала статевих стосунків без захисту, тобі немає чого хвилюватися.
мене виділення».
У більшості дівчат спостерігаються нормальні виділення з піхви. Це прозора та безкольорова рідина. У деяких дівчат вона змінюється на коричневі виділення незадовго до місячного. Доки твої виділення не сверблять та не мають неприємного запаху, вони є нормальними. Але якщо вони смердять, печуть, стають густішими або надокучають тобі, необхідно звернутися до лікаря, бо такі виділення можуть бути проявом інфекції.

001000011

«У мене жахливий передменструальний та менструальний біль»

Незважаючи на медичні свідчення, деякі люди все ще вважають, що передменструальний та менструальний біль є вигаданими. Насправді 90 % жінок хоча б раз у житті відчувають його.
Жінки, яким знайомий передменструальний синдром, за кілька днів перед місячним можуть скаржитися на здуття, поганий настрій, плями, незграбність, сльозотечу та головний біль. Деякі
жінки вважають, що якщо перед місячними їсти більше свіжих фруктів та овочів, скоротивши при цьому вживання цукру, газо- ваних напоїв, кави та жирної їжі, це допоможе здолати перед- менструальний синдром. Також допомагає вживання вітаміну В-6 або олії з примули вечірньої.
Біль при місячному або судоми є скороченнями м’язів матки в момент, коли вони виштовхують вміст матки назовні. Цьому можна зарадити, поклавши грілку з гарячою водою на живіт: тепло допоможе м’язам розслабитися. Млява робота системи травлення може навіть погіршити й без того неприємний період, отже, необхідно регулярно вживати їжу (наприклад, такі насичені харчовими волокнами продукти, як боби, картопля та хліб із цільних зерен), щоб полегшити свій стан. Багато жінок запевнюють, що фізичні вправи полегшують менструальний біль: під час занять спортом звільняються ендорфіни — природні ліки від болю.

«Я не можу користуватися тампонами»

У вас, як і у багатьох дівчат, спочатку можуть виникнути проблеми з використанням тампонів. Це не означає, що ти — біла ворона або у тебе щось негаразд із піхвою. Часто тампони важко ввести, тому що м’язи піхви занадто напружені. Якщо так відбувається у твоєму випадку, треба зупинитися та спробувати усе ще раз, коли ти почуватимеш себе менш схвильованою. Тобі просто не вистачає практики. Але не намагайся здобути її, коли в тебе немає місячних, тому що піхва буде занадто сухою і, окрім болю, ти нічого не досягнеш.
Вибір придатного для тебе засобу захисту під час менструації може бути досить важким, особливо якщо взяти до уваги ту кількість міфів навколо цього питання.

Просто факти:
• Тампони не мають нічого спільного з незайманістю — будь-яка дівчина може їх використовувати.
• Тампони не шкідливі, якщо ти використовуєш їх правильно та лише за призначенням, тобто як гігієнічний засіб.

Однак деяким дівчатам більше подобаються прокладки, що теж непогано. Ти сама повинна вирішити, який засіб захисту є для тебе найкращим. Спробуй декілька. Деяким дівчатам подобаються тампони з іплікатором, а деяким — ні. Якщо ти вибрала тампони, переконайся, що ти використовуєш тампони з найкращою для твого випадку поглинаючою можливістю (тонкі, нормальні або супер). Тампони треба міняти кожні 3 години. Якщо тобі взагалі незручно використовувати тампони або під час використання тобі стало жарко, тебе нудить або паморочиться в голові, треба убрати тампон та звернутися до лікаря. Це може бути приступом рідкої хвороби — синдрому токсичного шоку, яка може розпочатися після використання тампонів. Однак це настільки рідке явище, що тобі немає чого особливо хвилюватися.

«Моя піхвз має дивну скорму»

Ми не звикли дивитися на наші геніталії так, як на інші частини нашого тіла. Тому усе, що пов’язане з піхвою, може трохи лякати тебе. Я часто отримую листи, що надходять до нашого журналу (Just Seventeen) від дівчат, які хвилюються, що їхні статеві органи не виглядають так, як на малюнках у медичних підручниках або на інструкціях до гігієнічних тампонів. Треба зрозуміти, що пройде час, поки не звикнеш до того, як виглядають твої статеві органи, а малюнки є лише схемою, вони створюють уявлення, а не виступають «нормою».
Деякі дівчата вважають, що у них замалі зовнішні статеві губи, а деякі вважають їх занадто великими. Деяким навіть здається, що їхні губи провисають. Але це те ж саме, що мати великий або маленький ніс. Ми усі «сконструйовані» таким чином, щоб виглядати по-різному, а не однаково.
Не соромся гарно роздивитися свої статеві органи, ти повинна мати правильне уявлення про себе. Якщо ти не знаєш, що означають деякі терміни, перед тобою невеличкий словничок, що може стати тобі у пригоді.

Словник термінів
Ульва — вся зовнішня площина навколо піхви.
Піхва — знаходиться всередині тіла, а її отвір знаходиться між внутрішніми статевими губами.
Матка — місце, де росте дитина під час вагітності.
Статеві губи — дві пари губ піхви: зовнішні статеві та внутрішні статеві губи.
Клітор — найбільш чутливий орган серед геніталій. Розміром з горошину, він знаходиться над місцем, де змикаються статеві губи.
Уретра — невеличкий отвір під клітором, через який витікає сеча.
Шийка матки — знаходиться зверху піхви в отворі матки. Під час народження дитини вона розширюється для того, щоб пропустити дитину, але зазвичай ніщо не може потрапити в її середину.

ВОЛОССЯ на тілі

Волосся на тілі – це така дивна річ: в деяких країнах мати його вважається сексуальним, але це не стосується Великої Британії (звідки походить авторка. — Заув. перекладача).
Якщо ти тримаєш своє тіло чистим та не маєш нічого проти, немає причин не залишити волосся на твоєму тілі у спокої. Однак багатьом дівчатам не подобається зайве волосся, а отже, вони будь-яким чином звільняються від нього. Найкраще користуватися для цього одним з 4 методів: голінням, видаленням за допомогою воску, відбілюванням або видаленням за допомогою депіля- торних кремів. Видирання волосся пінцетом є болючим та не завжди ефективним методом, а такі операції, як, наприклад, елек- троепіляція є досить дорогими.

«У мене ростуть Вуса»

Зайве волосся на обличчі дуже бентежить деяких дівчат. Насправді, у кожної з нас є волосся на обличчі, але у людей з темним волоссям його краще видно, а отже, для них це складає проблему. Якщо ти відчуваєш, що не можеш жити зі своїми «вусами», то скористайся депіляторним кремом (придбаним у магазині або аптеці). Завжди точно дотримуйся інструкцій і насамперед зроби тест засобу на окремій невеличкій ділянці твого тіла: ти маєш переконатися, що твоя шкіра добре сприймає даний крем. Депіля- торні креми не розраховані для догляду за усім обличчям, тобто їх треба використовувати лише для усунення вусів, а не на щоках. Ніколи не голи волосся на обличчі, тому що воно перетвориться на щетину! Відбілювання (за допомогою косметичного засобу, придбаного в аптеці) може також стати у пригоді, але знову нагадую: необхідно, по-перше, зробити тест цього засобу на окремій ділянці шкіри та подивитися результат. Видалення волосся на обличчі за допомогою воску також інколи застосовується, але це досить боляче.

«У мене зайве лобкове волосся»

ОДНИМ ІЗ вірогідних показників твого дорослішання є волосся на лобку — волосся, яке росте навколо геніталій. Таке волосся спочатку буде тонким та м’яким, але з часом воно густішатиме. Найбільше волосся росте на лобковому горбі, але часто воно також простирається тонкою лінією у напрямку пупка. Воно також повторює обриси на вершині твого стегна. Цю лінію інколи називають лінією бікіні. Деякі дівчата хочуть позбутися цього волосся, тому що воно виступає з-під купальника. Але ж знову — це питання власного вибору. Пам’ятай: скільки б ти не видаляла зайве волосся на будь-якій частині тіла, воно знову відросте. Тобі прийдеться видаляти його кожні кілька тижнів — в залежності від того, як швидко воно в тебе відростає.