Методи лікування варикозу вен на ногах за допомогою традиційної та народної медицини

Методи лікування варикозу

Все більш актуальним стає завдання ефективного лікування варикозу вен на ногах. За час розвитку цивілізації людство так і не навчилося справлятися з цією проблемою, яка є не тільки косметичним дефектом. Пройшовши початкову стадію, варикоз починає давати про себе знати болем, набряками, дерматитами, виразками.

У групі ризику розвитку варикозу люди, що піддаються тривалим статичним (в нерухомому положенні) навантаженням, які страждають ожирінням і ведуть малорухливий спосіб життя. Збільшується кількість випадків виявлення захворювань в юнацькому і навіть дитячому віці. Величезний вплив на виникнення захворювання надає професія: варикоз розвивається у 80 % вчителів, 70 % водіїв-далекобійників, 85 % продавців. А ось менеджери схильні до ризику лише в 20 % випадків.

Причини розвитку та симптоми

Головною причиною розвитку варикозу є, як не дивно, прогрес. У людей все менше необхідності рухатися. і це благодатний грунт для застійних проявів, до яких відноситься варикозна хвороба. Захворювання відноситься до серцево-судинних і в офіційній медицині йому віддано цілий напрям – флебологія, що вивчає в тому числі і варикозне розширення вен на ногах, симптоми і лікування якого добре в даний час вивчені в рамках проведення міжнародних досліджень.

Ритмічна робота серця створює в організмі різницю тисків, за рахунок чого і відбувається кровообіг. Від серця кров «розбігається» по артеріях і капілярах, повертається назад по венах, а при підйомі по ногах вгору їй доводиться долати гравітацію, і імпульс від серця тут не помічник, тому що майже вся енергія пішла на «розштовхування» крові по дрібних кровоносних судинах. Якщо рух крові по глибокому контуру утруднено, відбувається скидання у зовнішній контур, який не має навколишнього жорсткого м’язового каркаса, тому при перевантаженнях він легко розтягується.

varikoz-prichiny1

Для такої ситуації природа передбачила три компенсаторних механізму, які допомагають піднімати кров вгору:

Дихання: розширюються під час вдиху легені створюють перерозподіл тиску, за рахунок чого відбувається підсос крові.
Рух. Система вен складається з глибокої внутрішньої частини, через яку рухається більше 80 % повертається крові, і зовнішньої (підшкірної), що вимагається для підстраховки і не розрахованої на тривалі високі навантаження. Внутрішні вени оточені м’язами, які, стискаючись, проштовхують кров вгору. Але коли м’язи розслабляються, кров не стікає назад, тому що для цього передбачений третій компенсаторний механізм.
Система внутрішньовенних клапанів, що відкриваються під певним тиском крові. Якщо напір слабшає, стулки змикаються, перешкоджаючи стікання крові назад.

Причини варикозу нижніх кінцівок різнорідні і неоднозначні. Важко виділити окрему, яка запускає розвиток, тому що задіяний цілий комплекс. Основними вважаються фактори, що заважають нормальному кровотоку, а супутніми – розвиваючі слабкість венозної стінки:

ендокринологія;
запалення органів малого таза;
ожиріння;
травми;
гіподинамія;
плоскостопість;
спадковість;
велика кількість вільних радикалів в організмі.

stopy

Симптоми захворювання

Ознаки варикозу вен на ногах відомі багатьом, це:

Синюшно-червоний відтінок шкіри або сітка судинних зірочок.
Оніміння і важкість у ногах, судоми в литкових м’язах, сигналячи про початок розвитку хронічної венозної недостатності.
Набряки на гомілках і в нижній третині гомілки.
Розширення вен під шкірою, поява видимих «вузлів» – основна зовнішня ознака захворювання.

Традиційні методи лікування

На всіх стадіях захворювання широко застосовуються препарати-венотоніки або флебопротекторы, що стабілізують структуру венозної стінки і підвищують її тонус. При важких формах венозної недостатності застосовують антикоагулянти. Бешихове запалення і трофічні виразки можна лікувати протигрибковими та антибактеріальними засобами, а у випадках венозної екземи і дерматиту застосовуються антигістамінні препарати, при набряках – калійзберігаючі діуретики. Нестероїдні протизапальні препарати використовуються при болях і судомах. Зовнішньо використовуються гелі і креми на основі веноактивних препаратів.

preparaty-dlya-lecheniya-molochnicy-3

Консервативні (безопераційні) способи лікування, своєчасно застосовані і ретельно організовані, дозволяють досягти вилікування чи поліпшення в більшості випадків, що виправдовує цю тактику як стартову для всіх пацієнтів. У результаті дослідження, проведеного в Казанському державному медуніверситеті, було встановлено, що в юнацькому віці у 15 % випадків можна домогтися поліпшення або лікування, а у 30 % – стабілізувати процес. Ці показники значно вище, ніж у дорослих пацієнтів, тобто чим раніше розпочато консервативне лікування, тим вище результат.

Традиційне хірургічне втручання поступово витісняється методами малоінвазивної хірургії, якими можна впливати тільки на «хвору» частину судини. Створюються точкові розрізи і в просвіт судини вводяться спеціальні речовини. Наслідки таких втручань виглядають естетично.

Склерозуюче лікування (компресійна склеротерапія) – введення рідких і пінних препаратів у просвіт вени з її подальшою облітерацією. Лікування відрізняється мінімальною інвазивністю, не потребує загальної анестезії і допомагає уникнути періоду тимчасової непрацездатності. Але якщо склерозуючу речовина випадково проникне в глибокі вени, то виникає ризик розвитку тромбофлебіту.

laxer

Лазерна коагуляція (ЕВЛК) – один з методів так званої «офісної хірургії», після яких немає періодів непрацездатності. На внутрішню стінку вени впливають лазерним випромінюванням, у результаті чого вена «закривається».

Мініфлебектомія (мікрофлебєктомія) – безболісна операція з видалення розширеної вени, вироблена через прокол. Після операції залишаються тільки синці, які проходять протягом місяця.

Ендо – і видеоэндоскопическая хірургія (SEPS) – виборчій вплив на уражені ділянки вен без травмування оточуючих тканин. Операція проводиться під контролем ендоскопа, реабілітація проходить у два рази швидше, ніж після звичайної операції, пацієнт на третій день залишає стаціонар.

Венектомія – хірургічне видалення варикозно розширеної вени. Уражена вена вирізається з підшкірної клітковини і видаляється.

Допоміжними методами традиційного лікування варикозу вен на ногах є:

лазеротерапія, допомагає видаляти венозні зірочки;
ручний лімфатичний дренаж, активізує лімфосистему;
дарсонвалізація, допомагає лікувати порушення кровообігу;
электромагнітотерапія, допомагає покращувати мікроциркуляцію крові;
електростимуляція, зміцнює кровоносні судини і усуває порушення кровообігу;
еластична компресія ніг, ефективна в стадії появи судинних зірочок (використання компресійного трикотажу);
гідротерапія – ванни, контрастний душ, гідромасаж, обливання ніг холодною водою;
фізичні вправи використовуються як метод профілактики або в післяопераційний період.

Народна медицина

Лікування варикозу на ногах у початкових стадіях успішно проводиться за допомогою методів нетрадиційної медицини. Фітотерапія входить в число небагатьох методів народної медицини, визнаних офіційною як допоміжного способу терапії, що доповнює медикаментозне і операційне лікування. Швидкого ефекту використання рослинних засобів не дає, тому настрій повинен бути на тривалий курс. При варикозі нижніх кінцівок, в числі інших, використовуються такі розповсюджені рослини, як:

алое деревоподібне («столітник») допомагає усунути неприємні відчуття і відчуття печіння в ногах;
листя і бруньки берези у вигляді відвару використовуються для позбавлення від набряків;
гінкго білоба сприяє підвищенню еластичності і міцності стінок вени;
звіробій звичайний використовується при трофічних виразках на фоні варикозної хвороби ніг;
лопух великий лікує варикозні виразки;
хвощ польовий у вигляді відвару використовується при набряках від венозної недостатності.

Глинолікування пропонує використання компресів, аплікацій і коржів з глини:

біла глина допомагає покращувати кровообіг і регенерацію клітин;
блакитна глина, що містить солі кадмію і кобальту, знімає запалення і покращує периферичний кровообіг;
зелена глина, в якій містяться оксид заліза, мідь, кальцій, магній, золото, кобальт, срібло, знімає набряклість і зміцнює кровоносні судини.

Таласотерапія використовує цілющу силу моря, його дарів атмосфери і морського узбережжя. Сюди входять прогулянки по березі, раціон, що включає морепродукти, купання в морі і його споглядання, аплікації з водоростями і морським мулом. Все це сприяє збільшенню швидкості кровотоку та усуває застійні явища.

Гірудотерапія – лікування п’явками, у слині яких міститься більше ста біологічно активних речовин. Потрапляючи в кров, компоненти слини п’явки покращують мікроциркуляцію крові, завдяки чому поліпшується насичення тканин киснем. Речовини, що містяться в слині, сприяють розсмоктуванню тромбів і перешкоджають утворенню нових. При прогресуючому варикозі пиявкотерапія не здатна повернути венам минуле здоров’я, а ось на початкових стадіях вона дуже ефективна.

Профілактика

Статистика свідчить, що початкові ознаки варикозу проявляються в юності. Не чекаючи розвитку хвороби, краще приділити увагу превентивним заходам і прикласти деякі зусилля для її профілактики. Головне завдання на цьому етапі – усунути фактори ризику і не допускати підвищених навантажень на венозну систему, щоб потім не замислюватися, як лікувати варикоз на ногах:

Найбільше (близько 60 відсотків) схильні до розвитку варикозу ніг люди, які в силу професійних обов’язків весь день стоять. У два рази менше ризику у працівників, які проводять весь день сидячи. Якщо до кінця дня ноги сильно набрякають – на кровоносні судини припадає величезне навантаження і відбувається застій крові. Профілактичні заходи при роботі, обтяженої тривалим навантаженням на венозну систему: кожну годину необхідно прогулюватися протягом 2-3 хвилин або хоча б робити рухи, що імітують ходьбу.

Збалансоване харчування, яке містить в достатньому обсязі і рекомендованих пропорціях білки, жири, вуглеводи, мінерали і вітаміни, сприяє підтримці здоров’я. Обсяг овочів і фруктів в раціоні не повинен перевищувати обсяг тваринної їжі.
При схильності до повноти потрібно вводити обмеження в їжі, вдаватися до дієт, займатися фізкультурою, щоб підтримувати нормальну вагу.
В гардеробі не повинно бути одягу, сильно стягуючого тіло, і шкарпеток з тугою гумкою, що заважає нормальному кровотоку.
Тісне взуття і високі підбори ускладнюють роботу вен. Взуття потрібно підбирати за розміром і вибирати взуття на зручному каблуці не вище 5 див.
Велике значення у профілактиці варикозу ніг мають заняття спортом. При цьому потрібно уникати вправ з обтяженням. Більше всього підходить плавання, велоспорт, ролики.
Піші прогулянки потрібно використовувати при кожній можливості ходити, а не їздити на роботу і з роботи. Якщо дуже далеко виходити за 2-3 зупинки від пункту призначення і проходити їх пішки.

Лікування варикозу – це комплекс заходів, в якому потрібно збалансувати застосування ліків, компресійних методів і хірургію.

Головне – профілактика, але якщо хвороба почала проявлятися, то своєчасний початок лікування допоможе з нею впоратися.